Čo je vlastne elektro bicykel?

Elektro bicykel alebo jednoducho povedané ebike je jazdný bicykel, ktorý je vybavený elektro motorom, riadiacou jednotkou, batériou a ovládacím panelom. Motor v tomto prípade má za úlohu pomôcť jazdcovi pri šliapaní a stará sa tak o jeho pohodlie. V jednoduchosti môžeme povedať pokiaľ sa nešliape bicykel stojí na mieste.

Aby sme mohli elektro bicykel používať v bežnej premávke, jeho elektro motor musí byť aktivovaný tým, že sa na elektro bicykli šliape do pedálov. Pohyb kľúk je snímaní špeciálnym senzorom, ktorý je umiestnený v stredovom zložení. Pričom platí, že menovitý výkon nemôže prekročiť 250W a celkové napätie 48V. Maximálna schválená rýchlosť elektro bicykla s asistenciou motora môže byť najviac 25km/h (s toleranciou 10%). Po dosiahnutí tejto rýchlosti je výkon motora postupne znižovaný až vypnutý.

Pokiaľ by sa vám batéria vypla respektíve vybila, alebo nechcete používať asistenciu tak do cieľa môžete tak pokračovať vlastnou silou ako na bežnom bicykli. Elektro bicykel je možné uviesť do pohybu aj pomocou tlačidla asistent chôdze avšak len do rýchlosti 6km/h.

V našej ponuke nájdete len certifikované elektro bicykle podľa normy EN 15194-1. Norma definuje, že elektro bicykel je vlastne ako normálny bicykel a môže sa použivať na verejnú cestnú premávku bez vodičského oprávnenia. Netreba však zabúdať na bezpečnosť a odporúčame pri jazde použivať ochranu certifikovanú prilbu.

Ak si si nie istý kúpou elektro bicykla, prečítaj si aspoň náš blog 🙂